Marka dizayn ve konumlandırma ile kurumsal kimlik-logo tasarımları konusunda danışmanlık hizmeti.

Dora Ticaret Bilişim Hizmetleri ve Sistemleri > Marka dizayn ve konumlandırma ile kurumsal kimlik-logo tasarımları konusunda danışmanlık hizmeti.

Marka dizayn ve konumlandırma ile kurumsal kimlik-logo tasarımları konusunda danışmanlık hizmeti.

İşletmelerin kurumsal bazda kalitesini yansıtan markanın konumlandırılması izlediği vizyon ve stratejiler ile daha fazla değer kazanabilmektedir. Bugün işletmelerin en fazla mali açıdan kaygıları olsa bile kaçırılmaması gereken ana konu marka ve markanın sektöründe aldığı değerdir. İşletmeler kendi içerisinde barem veya ölçeklendirme ile tasnif edilebilir. Ancak ve ancak işletmelerin bu tarz bir sınıflandırma içerisinde sektörün öncü konumunda olmasını sağlayan en önemli şey markadır.

Ünlü markaların eski logoları

Ünlü markaların eski logoları

Bugün gelinen noktada işletmelerin kendilerini yansıtacak logo, amblem, şekil veya yazı tipine karar vermelerinin zor bir süreç içerisinde proses gerçekleştiriyor. Markanın adına karar verilmesi ayrı bir süreç alırken bunun yanında şeklininde seçilmesi çok uzun süreler alabiliyor. Burada ana püf nokta ticarete atılan yeni işletmenin sektörü ve bu sektör içerisinde kendi kalıcılığını sağladığı unsurlar ile birleştirici unsurları bir arada tartmak ve pencereye dışarıdan bakmanın en yararlı yöntem olduğunu söyleyebiliriz.

 

Seçilen markaların yaşadığı ana sorunlardan birisi TPE (Türkiye Patent Enstitüsü) tarafından ilgili markanın ülkemiz yasal mercileri tarafından onaylanarak sizinle aynı sektörde ticarete başlayacak veya hali hazırda yapan diğer firmaların markanızdan bir haber olarak benzer şekil ve yazı tiplerinde kullanılmasının önüne geçerek yasal olarak haklarınızı korumaya yönelik bir dizi ilkeyi baz almaktadır.

 

Global dünyada yer alan genel hatlarıyla marka belirlemenin temel unsurunun özellikle soyadı, evlat isimleri veya buna benzer firmanın bağlı olduğu bir geçmiş ile ilişkilendirilmesidir. Bu bir kenarda kalsın sizlere dünyada ünlü olan logoların anlamlarından bahsetmek istiyoruz. ;

 

 • Amazon: Amazon Jeff Bezos sanal alışveriş şirketinin isminin alfabetik sırada önde çıkması için A harfiyle başlamasını tercih etti.
 • Audi Amblemdeki dört yüzük araba birliği için bir araya gelip ittifak kuran dört firmayı simgeliyor.
 • Nike Nike, Carolyn Davidson’ın 1971’de Portland Üniversitesinde bir grafik tasarım öğrencisi iken yaptığı bir tasarımdır.
 • Nokia Fin asıllı cep telefonu üreticisi İsmini Finlandiya’daki Nokia şehrinden aldı.
 • Starbucks Kahve zinciri Starbucks ismini Herman Melville’in ünlü romanı Moby-Dick’teki ‘starbuck’ isimli karakterden esinlenerek aldı.
 • Vodafone Vodafone İngiliz asılı cep telefonu ve mobil iletişim şirketi ismini İngilizce ses (voice), veri (data) ve telefon (telephone) kelimelerinden aldı
 • Adidas Spor ürünleri üreticisi Adidas, ismini kurucusu Adolf Dassler’ın takma adı ‘Adi’ ve soyadının ilk 3 harfinin birleşiminden aldı.
 • Coca Cola İçecek firması Coca Cola ismini karışımını tatlandıran ‘Coca’ yaprakları ve ‘kola’ fıstığından alıyor. Kurucusu John S. Pemberton logonun daha iyi gözükmesi için kola ismindeki k’yi c’ye çevirince şirketin ismi bugünkü halini aldı.
 • Intel İşlemci devi ‘Intel’ ismini ‘Integrated Electronics’in kısaltılmış halinden alıyor.
 • LEGO Oyuncak üreticisi ‘Lego’nun ismi Danimarkacada ‘iyi oyna’ anlamına gelen ‘legt godt’ deyişinin birleşiminden geliyor. Lego latincede de ‘birleştiriyorum’ anlamına geliyor.
 • Pepsi Pepsi ismini sindirimi kolaylaştırıcı enzim olan ‘Pepsin’den aldı.

KAYNAK

 

Toparlayacak olursak markanızın katacağı anlamı ve kurumsal kimlik üzerine belirlenecek ana şablonları sizinle beraber oluşturuyor içinize sinecek şekilde bu misyona önem veriyoruz. Bizim için geçerli olacak ana konular sizlerin sektör içerisindeki sergileyecek veya sergilemiş olduğunuz rüzgarın genel hatları ile ete kemiğe bürünmesini sağlamak. Kurumsal kimliğin önemi %70 olarak ilerleyen dönemlerde ne anlam kazanacak bilinmeden konuluyor daha sonrasında bu nedenden ötürü büyük pişmanlıklar yaşanabiliyor.

 

Üst satırda bahsettiğimiz gibi markanızın TPE üzerinden başvurusunu sağlamak için sektörünüzde olan veya olmayan diğer rakiplerinizin kullandığı kurumsal kimlik veya benzer başvurularını inceliyoruz.

İnceleme
product image
Değerlendirme
1star1star1star1star1star
Analiz
5 based on 2 votes
Marka
Dora Ticaret Bilişim Hizmetleri ve Sistemleri
Hizmet Adı
Basic kurumsal web site kurulumu. (ana sayfa, hakkımızda, işlerimiz, iletişim v.b. gibi sayfalar)
Fiyat
TRY 19
Stok
Available in Stock
Tarih

12 Aralık 2020

Category

Referanslar

Paylaş